PARTNEŘI:

Dřevěné ploty

Nejstarší forma plotu s dlouhou tradicí – to jsou dřevěné ploty. Jejich obliba s postupem času neklesá, přestože mají některé poměrně významné nevýhody. Díky svému přírodnímu materiálu totiž nejsou příliš drahé a stále působí malebným a harmonickým dojmem. Jejich stinnou stránkou je především nízká životnost, a proto se instalace dřevěných plotů doporučuje buď jako provizorium, nebo v místech, kde by se měl respektovat historický či přírodní ráz (popř. u domu postaveného ze dřeva).

O dřevěný plot se musí pečovat

Další nevýhodou je, že dřevěné ploty i při nízké životnosti vyžadují velmi i častou a pravidelnou údržbu. Jsou totiž citlivé na prostředí a podnebí místa, ve kterém jsou postaveny. Obvykle musí čelit houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu. Proto dřevěné ploty potřebují čas od času ošetřit, nabarvit, vybrousit a zakonzervovat. Při povrchové úpravě dřevěných plotů máme na výběr mezi barvami, které dokonale zachovávají strukturu dřeva, nebo akrylátovými laky. Při aplikaci lazury, jenž chrání před vlhkostí, si musíme uvědomit, že se provádí před montáží, jelikož pro plnou účinnost se jednotlivé díly natírají dvakrát až třikrát. Další variantou jsou krycí barvy, u kterých se musí ale počítat s následnou změnou vzhledu dřeva.

Jak může dřevěný plot vypadat?

Existuje mnoho variant stavby solidního dřevěného oplocení. Před budováním je dobré zvážit celý postup výstavby, technologii impregnace, zda bude plot celodřevěný, či s podezdívkou. Nakonec také jestli budou plaňky skládány svisle nebo horizontálně (podle velikosti mezer bude plot průhledný). Pro sloupky k dřevěným plotům jsou nejčastěji doporučovány prefabrikované výrobky z vibrolisovaného armovaného betonu. Vyznačují se pevnou strukturou, díky které jsou trvanlivé, mrazuvzdorné a vzhledově připomínající přírodní pískovec. Jako masivnější varianty se používá betonových tvarovek nebo režných cihel.

Cena dřevěných plotů

Při vypočítávání ceny dřevěných plotů musíme vzít v úvahu rozměry planěk, mezery mezi nimi a z toho odvozenou délku plotového dílce. Obyčejně metr dřevěného plotu je možné pořídit od 300 – 400 korun. Lze také koupit i polotovary v mnoha různých variantách – plaňky nebo i celé dílce. Za jeden metr čtvereční takového polotovaru pak zaplatíme minimálně 1500 – 2000 korun.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!