PARTNEŘI:

Gabiony

Poslední možností stavby oplocení, nebo spíše opěrných zdí, jsou gabiony. Jedná se o poměrně nový prvek v naší architektuře. Gabiony představují vlastně pravoúhlé drátěné kontejnery, které jsou plněny kameny. Jako mohutné a pevné hranoly vytváří stavební konstrukce již zmíněných opěrných a zárubních zdí, zpevňují terén proti erozi, vyztužují okolí komunikací, tunelů a mostů, svislá opevnění vodních toků nebo se užívají právě pro ochranné, bezpečností a protihlukové zídky.

Jak gabiony vypadají?

Gabiony mají pro udržení kamenné výplně dno, vrch a boční stěny vyrobeny z kompaktního panelu, který je po okrajích vystižen drátem hrubšího průměru a s nánosem zinku. Aby se docílilo vyšší životnosti, často pletivo gabionů předsazuje diferenciovanou protikorozní ochranou, při které je ochranná zinková vrstva pokryta speciální PVC vrstvou o tloušťce 0,4 – 0,6 mm. I výběr kamene bychom neměli podcenit – bude trvale čelit rozmarům počasí, a proto musí být neštěpivý a tvrdý.

Výhody a nevýhody gabionů

Pro gabiony mluví jejich stabilita, technická variabilita, přírodní vzhled a přirozené začlení do krajiny, recyklovatelnost, krátká doba realizace, suchá montáž (lze stavět i v zimních podmínkách) a zvuková tlumivost. Jejich nevýhodou jsou ale náklady na realizaci, kdy je náročná doprava kamenů a sehnání levného kamení. Výsledná cena tak může být od zkušené firmy až 4 500 Kč/m³.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!