PARTNEŘI:

Oplocení pozemku a zákon

Rozhodnutí postavit plot sebou přináší i starosti s papírováním – obzvláště pokud váš budoucí plot bude sousedit s pozemními komunikacemi či veřejným prostranstvím. Do novely stavebního zákona z roku 2008 byla pravidla ale ještě přísnější.

Ke stavbě oplocení přesahující 1,8 metru bylo vyžadováno nejen územní rozhodnutí, ale i stavební povolení. Dnes v případě, že nesousedí s veřejnými komunikacemi ani veřejným prostranstvím postačí územní rozhodnutí nebo územní souhlas (není potřeba stavbu ohlásit stavebnímu úřadu) a můžeme stavět svépomocí se zajištěným stavebním dozorem. V případě, že plánujeme plot nad 1,8 metru, který navíc sousedí s veřejnými komunikacemi či veřejným prostorem, platí stará pravidla, tj. územní, rozhodnutí, stavební povolení, odborně vypracovaný projekt a stavba musí být prováděna profesionály.

Oplocení pozemku ovšem nezávisí pouze na vůli majitele. Zákon o sousedských právech ukládá, že majitel pozemku, který je zastavěný, nebo využíván za podnikatelskými účely, je povinen na žádost majitele přilehlého pozemku oplotit svůj pozemek na společné hranici. V případě, že jsou oba pozemky zastavěny, jejich majitelé se musí dohodnout na společném oplocení na hranicích pozemků a nést rovným dílem náklady.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!