PARTNEŘI:

Pletivo (drátěné ploty)

Pletivo představuje poměrně rychlou a levnou variantu oplocování velkých ploch, např. sportovišť či zahrad, avšak i pro pozemek rodinného domu. Toto řešení ovšem není nejlepší pro ochranu soukromí. Proto je pletivo často voleno u pozemků s nízkou frekvencí kolemjdoucích. Průhlednost pletiva se může změnit ve výhodu v případě, že dům je postaven v krajině. Tehdy nic nebrání výhledu, který by se zdmi nebo dřevěnými ploty nebyl možný.

Jaké pletivo zvolit?

Rozlišujeme dva hlavní materiály, ze kterých může být drátěný plot vyroben, a podle toho označujeme pletivo jako poplastované nebo pozinkované. Poplastované pletivo je tvořeno ocelovým drátem, který je potažen plastem, jenž je na výběr v odstínu zelené, bílé nebo hnědé barvy. Výroba se provádí za pomoci nejmodernějších technologií, které zaručují vysokou kvalitu a s tím spojenou dlouholetou záruku, barevnou stálost a dlouhou životnost, která se pohybuje kolem 20 let. Obecně se ceny poplastovaného pletiva nachází v relacích jednoho metru o výšce 160 cm za 75 Kč.

Pro užití v zemědělství, lesnictví, stavebnictví či sadařství je vhodnější pozinkované pletivo, které se obvykle vyrábí z pozinkovaného drátu 2,2 mm. Metr takového pletiva s výškou 160 cm lze pořídit za 55 Kč.

V rozšířené nabídce si lze vybrat např. i nejrůznější pletiva na ploty dekorační či bezpečnostní. Tyto galvanizované nebo plastem potažené plotky jsou vhodné na ohrazení plochy pro domácí zvířata jako slepice a králíky, na ochranu zahrádky před okusem, pro oplocení stromů nebo jako podpěra pro popínavé rostliny.

Levnou variantou nosných sloupků kruhového průřezu, na které je plotové pletivo napínáno, jsou ocelové trubky s průměrem 38 mm, jejichž povrch je upraven komaxitovou barvou. Díky ní není vyžadována další údržba. U kvalitnějších sloupků je povrch poplastován. Aby do sloupku nepronikla voda, měl by mít záslepku.

Pletivo a živý plot

Pokud jsme drátěný plot zvolili pouze kvůli nedostatku prostředků na výstavbu neprůhledných zdí, existuje vhodné řešení, díky kterému se za několik let z pletiva vzhledná vytvoří neprůhledná bariéra. Jedná se o živé ploty. Kombinace oplocení pletivem a výsadby živého plotu získává v poslední době čím dál více na oblibě, protože poskytuje estetický vzhled, zvukovou izolaci i účinnou ochranu proti prachu zvenčí. Výběr popínavých rostlin je široký a jen na nás záleží, zda bude náš živý plot opadavý či stálezelený neopadavý, s květy nebo dokonce jedlými plody. Samozřejmě je vždy dobré se poradit s prodavačem ohledně výběru i následného udržování pnoucích rostlin.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!